به گزارش مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به نقل از سازمان بهزیستی کشور؛ “پور شبانان”با تأکید بر این نکته که مطالبه حقوق افراد دارای معلولیت ازوظایف سازمان بهزیستی است؛گفت: بهزیستی خود را به عنوان متولی اصلی دولت در حوزه حمایت از افراد دارای معلولیت معرفی می کند که ارائه خدمات به این عزیزان در سایه همکاری دولت و سازمان های مردم نهاد میسر است.
وی افزود:دستاورد ارزنده و درخشان دولت تدبیر و امید، تصویب و ابلاغ قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت در اردیبهشت امسال است که پس از سال ها مطالبه و پیگیری های مجدانه با همدلی و همراهی سه ضلع دولت،اصحاب محترم رسانه و همکاران ما در مجلس شورای اسلامی به دست آمده است.
جانشین رئیس سازمان بهزیستی در خصوص اشتغال مددجویان بهزیستی گفت: در سال ۹۷ اشتغال ۱۳ هزار و ۷۳۷ نفر از محقق شده است و آماده سازی شغلی نیز برای بیش از دو برابر این آمار انجام شده است که امیدواریم در آینده نزدیک محقق شود.
پور شبانان افزود: ۸۰ درصد از مستمری بگیران سازمان بهزیستی را افراد دارای معلولیت با رقمی در حدود ۸۰۰ هزار نفر تشکیل می دهند . که از ابتدای سال ۹۶ و علی رغم کمبود منابع مالی ؛ بر اساس برنامه ششم قانون توسعه شاهد افزایش بیش از ۲/۳ برابری مبلغ این مستمری هستیم که این رشد به صورت سالانه در بودجه هر سال پیش بینی می شود.همچنین در بودجه سال ۹۷ مبلغ ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق اختصاص یافته است که از محل این اعتبار نیز کمک خوبی به افزایش مستمری مددجویان صورت می گیرد.
جانشین رئیس سازمان بهزیستی در خصوص اعتبار بخش تجهیزات ویژه افراد دارای معلولیت گفت:همه ساله با کمبود عمده اعتبار در این بخش مواجه بوده ایم. اما از سال ۹۴ به بعد این اعتبارات رشد قابل توجهی یافته است.البته تغییرات نرخ ارز منجر به کاهش دسترسی به اقلام مورد نیاز شده است که با همراهی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور این موضوع تا حدود زیادی کنترل شده است. همچنین در بخش نگهداری از افراد دارای معلولیت و با توجه به افزایش نرخ دستمزد،قیمت دارو و اقلام بهداشتی و…. یارانه مصوب در سال ۹۶ ؛ برای اجرا در سال ۹۷ با نرخ تورم برابری نمی کند که این موضوع نیز با همراهی کامل دولت برای جبران این تفاوت قیمت حل شده است.